От 10.12.2022 във всички музикални платформи можете да чуете втория самостоятелен албум на проф. Атанас Карафезлиев. Заглавието на албума има своето послание за пътуване във времето и в съвременната българска музика за медни духови инструменти. Точно 22 години делят първия от втория албум на изпълнителя като голяма част от пиесите, включен в новия проект, също са написани в този период, а други от тях са останали неизвестни много по-дълго.
Проф. Атанас Карафезлиев е един от най-изявените български изпълнители медни духови. Мисията, която той си поставя още от началото на изпълнителската си кариера през 1990 г., е популяризирането на съвременната българска музика за тромбон и камерни ансамбли на национално и международно ниво и поощряването на млади и утвърдени български композитори да насочат своето внимание към създаването на нови творби за медни духови инструменти и специално за тромбон. Част от популяризирането на тази музика е включването на повече съвременни български пиеси за брас инструменти и за тромбон в репертоара на млади и утвърдени изпълнители у нас и по света.
Репертоарът в албума Българският тромбон. 22 години по-късно / The Bulgarian Trombone. 22 Years Later е внимателно подбран с цел представянето на възможностите на инструмента в целия му блясък в разнообразни композиционни солови и камерни форми. Всяка от пиесите е от композитор от различни поколения. Централната творба в албума е емблематичната и добре позната както у нас, така и в Европа Соната за тромбон и пиано на Васил Казанджиев в изпълнение на Атанас Карафезлиев и Анелия Господинова. Към Сонатата са добавени 3 изящни емоционални миниатюри: “Ноктюрно”, “Епизод” и “Рондо” - неизпълнявани до момента пиеси за тромбон и пиано, създадени през 50-те, 60-те и 70-те години на 20 век от композиторите Димитър Хинков, Найден Геров и Лили Лесичкова. Ръкописите са открити от Атанас Карафезлиев, възстановени и редактирани от него в съвременни нотни текстове, които ще започнат своя сценичен живот както в албума “Българският тромбон. 22 години по-късно”, така и чрез ново нотно издание на НМА “Проф. Панчо Владигеров”.
В албума са включени двете кратки пиеси на Красимир Тасков “Импресия и Танц”, написани през 2011, чиято премиера е поверена на А. Карафезлиев за юбилеен концерт на автора през 2021 г. Ще чуете и новия прочит на виртуозната пиеса “Фокстрот” на Панчо Владигеров в аранжимента на проф. Атанас Атанасов за тромбон и пиано. Записът е осъществен с любезното разрешение и одобрение на семейство Владигерови.
Тромбонът като солиращ инструмент е рядък гост на българските музикални сцени въпреки неговата забележителна атрактивност. Една пиеса, която подчертава това качество на инструмента, е включената в албума Соната за соло тромбон от Димитър Тъпков. Интерпретацията на Атанас Карафезлиев разкрива почти неограничените възможности на инструмента. Тричастната творба е сред най-ефектните в съвременната българска музика за медни духови инструменти.
Албумът Българският тромбон. 22 години по-късно / The Bulgarian Trombone. 22 Years Later предлага на слушателите и поглед към съвременната камерна музика за медни духови с премиерата на две пиеси, написани специално за проекта: “Скерцо 2.0” за 4 тромбона на проф. Филип Павлов и “Триптих за 5 гласа и соло тромбон” на Константин Бейков и Янко Янков.
🎶 Скерцо 2.0 на проф. Павлов е вдъхновенo от неговото Скерцо за 4 валдхорни, но вместо първоначалната идея за транскрипция за 4 тромбона, решението на композитора бе да направи изцяло нова творба, изпълнена с ефектни чисто тромбонови похвати и използване на сурдини за динамически и темброви контрасти. Всички партии в записа на пиесата са в изпълнение на проф. Карафезлиев.
🎶“Триптих за 5 гласа и соло тромбон” е създаден специално за този проект от младите композитори Константин Бейков и Янко Янков с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” - програма “Творчески инициативи” 2021. В тази атрактивна и необичайна пиеса с етно-джаз елементи противно на наложената от векове музикална практика човешките гласове в цялото им богатство на хармонии акомпанират на соло тромбона. Записът й е осъществен в колаборация с вокална група “Спектрум”.
Репертоарът на албума “Българският тромбон. 22 години по-късно” популяризира съвременната българска музика за тромбон на национално и международно ниво с фокус Нидерландия, Скандинавия и Великобритания - доказаните центрове на брас музиката в Европа в момента. Kато концепция и реализация aлбумът е съобразен със съвременните тенденции и най-високите стандарти за създаване на некомерсиален продукт в музикалната индустрия през третото десетилетие на 21 век. Подборът на включените пиеси демонстрира разгръщането на възможностите на тромбона като солов и камерен инструмент в целия му блясък в жанрово, стилово и емоционално разнообразие, атрактивно не само за специализирана, а и за значително по-широка аудитория у нас и в чужбина.
Екипът на проекта “Българският тромбон. 22 години по-късно” вярва, че чрез втория си самостоятелен албум проф. Атанас Карафезлиев ще мотивира младите български тромбонисти да изпълняват българска музика и ще вдъхнови българските композитори да насочат творческите си търсения към тромбона и медните духови инструменти като разкрият в нова светлина огромните им солистични възможности.
Художественото оформление на албума е поверено на Светозар Колев - Питкин
Линк към албума в основните музикални платформи ТУК
Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на
Министерството на културата на Република България
3 септември, 2024
21 април, 2024